На щотижневій нараді в райдержадміністрації

Версія для друкуВерсія для друку

На щотижневій нараді у голови районної державної адміністрації, що відбулася 03.02.2020 року під головуванням виконувача обов’язків голови РДА Сергія Абрамова розглянуте питання „Про стан влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на первинному обліку, до сімейних форм виховання у 2019 році“. У нараді взяли участь: голова районної ради Віра Мартюк, керівники управлінь, відділів, структурних підрозділів РДА,

керівники районних органів виконавчої влади, представники міської ради, ЗМІ. На розширену нараду було запрошено сільських голів, керівників ОТГ, секретарів, фахівців із соціальної роботи, щоб розглянути і обговорити питання щодо алгоритму взаємодії районних служб та відділів, органів місцевого самоврядування, що стосується роботи з сім’ями, які опинилися в складних життєвих обставинах, а також розробити спільне бачення щодо подальшої роботи з проблемними сім’ями, а також з сім’ями, які виховують дітей, що перебувають на обліку в службі в справах дітей.

Доповідала з питання порядку денного Надія Вернигора – начальник служби в справах дітей райдержадміністрації, яка акцентувала увагу учасників наради на наступному.
Держава зазначає охорону дитинства як свій стратегічний пріоритет, захищає права сім’ї, забезпечує дітей, їхні сім’ї всебічними послугами та різними видами державних соціальних допомог.
Безпосередня координація та контроль діяльності у сфері захисту конституційних прав та законних інтересів дітей у районі покладається на службу у справах дітей.
Доповідач повідомила, що Міністерством соціальної політики України як центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері захисту прав дітей, направлено лист на адресу ОДА (від 11.01.2020 №321), в якому акцентовано увагу державних чиновників на необхідності посилення комплексного контролю щодо виконання опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями покладених на них обов’язків по вихованню та утриманню дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, оскільки відсутність належного ефективного контролю з боку органів опіки та піклування може призвести до порушення прав дітей та випадків жорстокого поводження з дітьми і насильства по відношенню до дітей. Як повідомила доповідач, під час моніторингових візитів представників Мінсоцполітики України в регіони, а 06.02.2020 вже відбудеться і в м. Полтава зустріч з міністром соціальної політики Соколовською Ю.С., Уповноваженим Президента України з прав дітей Кулебою М.М., іноземними експертами Міжнародного благодійного фонду з Великобританії, встановлено суттєві недоліки в роботі відповідних служб в даному питанні. Недостатньою є робота з сім’ями, які опинилися в складних життєвих обставинах. Мінсоцполітики звертає увагу, що здебільшого соціальний супровід в повній мірі відсутній або ведеться формально. Недостатньою є і робота соціальних фахівців в даному напрямку. Фахівцям із соціальної роботи слід брати до уваги не лише потреби батьків або опікунів, а й дітей, недостатньо обмежуватися телефонною розмовою або перевіркою продуктів харчування. Важливо надати психологічну та юридичну допомогу батькам з метою збереження сім’ї та дитини в ній.
Про налагоджену роботу з проблемними сім’ями і говорили присутні на даній нараді.
Доповідач наголосила, що відповідно до діючого Порядку, протягом першого місяця перебування в нових умовах сім’ї відвідувати родину потрібно не рідше ніж щотижня; наступні три місяці - не рідше одного разу на два тижні, надалі - протягом всього першого року після набуття статусу чи іншого обліку, родина відвідується за потреби, але не рідше одного разу на місяць, в подальшому – один раз на два місяці обов’язково! На практиці, зазвичай, такі родини відвідуються значно рідше. Хоча таким родинам надається гуманітарна допомога у вигляді дорослого та дитячого одягу, взуття, іграшок, з батьками проводяться профілактичні бесіди щодо належного виконання батьківських обов’язків, щодо створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дітей, шкідливості вживання алкогольних напоїв, підготовки до опалювального сезону. Проте і цієї роботи з такими сім’ями буває недостатньо.
У зв’язку з недостатнім рівнем здійснення контролю за умовами утримання і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також дітей у сім’ях, що потрапили в складні життєві обставини, за дорученням в.о. голови РДА, у грудні 2019 було здійснено інспектування по селах району сімей з дітьми, що перебувають на первинному обліку. Наразі на первинному обліку в службі в справах дітей РДА в районі перебуває 70 дітей, у тому числі дітей-сиріт – 18, позбавлених батьківського піклування – 52. В 2019 році надано статус – 7, 13 дітей – знято з первинного обліку (10 – у зв’язку з набуттям повноліття, одна дитина – усиновлення іноземними громадянами, 2 – поновлення батьківства). Під опікою/піклуванням перебуває 53 дитини, у прийомних сім’ях та ДБСТ – 9, у закладі соціального захисту - 1, у закладах профтехосвіти – 2, у закладах інституційних – 4, на тимчасовому влаштуванні в сім’ї знайомих – 1. У 2019 році над 10 дітьми встановлена опіка/піклування, припинено опіку над 12 дітьми (10 – повноліття, 2 – відмова від опіки).
Начальник служби в справах дітей Надія Вернигора висловила вдячність за активну співпрацю в даному питанні Вишняківській, Петракіївській сільським радам, Новоаврамівській ОТГ.
На жаль, з різних причин, зауважила начальник служби, так і не склалося побувати в сім’ях, що перебувають на первинному обліку, на територіях Вишневої, Хильківської, Мусіївської с/р та Клепачівської ОТГ.
Питання налагодження взаємодії всіх посадових осіб в даному питанні є нагальним. „Не дивлячись на те, що деякі батьки усуваються в ряді випадків від належного виховання своїх дітей, не створюють належні умови для них, зловживають спиртними напоями, ведуть аморальний спосіб життя, ми не маємо права самоусунутись від допомоги таким родинам. Чужих дітей не буває! Тому робота служб має бути скоординована з органами місцевого самоврядування, спрямована на захист прав і інтересів дітей, що виховуються в цих сім’ях. І лише в крайньому разі має застосовуватися вилучення таких дітей з родин біологічних батьків‟, - наголосив головуючий, виконувач обов’язків голови РДА Сергій Абрамов. Його думку підтримала і голова районної ради Віра Мартюк.
Продовжуючи доповідь, начальник служби в справах дітей РДА Надія Вернигора наголосила, що районна державна адміністрація, органи місцевого самоврядування, служба у справах дітей, ЦСССДМ здійснюють захист дітей від усіх форм фізичного і психічного насильства, недбалого і жорстокого поводження з дитиною, різних зловживань як з боку батьків, так і з боку осіб, що їх замінюють. Тому про будь-які зміни, нетипові ситуації, які відбуваються в родині, батьки, прийомні батьки, вихователі, опікуни чи піклувальники зобов’язані негайно повідомляти в першу чергу місцеву владу, яка, в свою чергу, в залежності від ситуації, створює відповідну міждисциплінарну команду раннього втручання, до якої залучає:фахівця із соціальної роботи, медичного працівника, працівника освітнього закладу, в разі потреби працівника ювенальної превенції (втеча дітей, нещасні чи трагічні випадки, фізичне/сексуальне насильство тощо), з метою необхідності залучення фахівців для вирішення проблемних питань. Що стосується батьків-вихователів, прийомних батьків, вони повинні обов’язково співпрацювати з районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, службою у справах дітей так як у них на утриманні та вихованні знаходяться державні діти. Про роботу районного центру з проблемними сім’ями і дітьми розповіла директор районного центру Наталія Бровко.
Особлива увага присутніх акцентувалась і на питанні визначення державних пріоритетів у даному питанні. Першочерговим завданням, про що говориться і в програмі діяльності уряду, підписаній парламентом у жовтні 2019 є допомога сім’ї, яка потрапила у складні життєві обставини з метою швидкого виходу із кризи. В зазначеному документі говориться про виховання дітей виключно у формах виховання наближених до сімейних (Указ президента України №721 від 30.09.2019). На першому розширеному засіданні координаційної ради з питань реформування системи інституційного догляду та виховання дітей Прем’єр-Міністр України Олексій Гончарук наголошує, що діти повинні рости в умовах батьківського піклування. За словами Прем’єр-Міністра, на сьогодні близько 12 млрд. грн. держава виділяє на інтернатну систему виховання (85% на утримання інтернатів і лише 15% на саму дитину). Тому політика держави принципово стає іншою – дитиноцентриською. Діяльність має бути орієнтована на збереження та підтримку сім’ї. Нашою метою перш за все має бути підтримка біологічної сім’ї (РЦСССДМ!!!), щоб діти залишалися в сім’ї. Кожна дитина має жити в сім’ї, любові та благополуччі. У семистап’ятдесяти українських інтернатів живе та навчається 106 тисяч дітей. І тільки 6 тисяч є сиротами, а 100 тисяч дітей мають батьків, які через неблагополуччя потрапили до інтернату. Ось чому держава активно розпочала реформу інтернатних закладів, деінституалізацію. Основне завдання – вчасне реагування на дитяче лихо та підтримка сім’ї, яка потрапила в складні життєві обставини. (На сьогодні 23 дитини в районі перебувають на обліку як такі, що потерпають від складних життєвих обставин, тому таку роботу треба планувати і надалі та працювати злагоджено, підтримуючи одне одного і з розумінням ставлячись до проблеми.
Своїми баченнями щодо роботи в даному напрямку, вирішення проблемних питань ділились на нараді сільські голови, зокрема, ялосовецький сільський голова Сергій Турчанінов, а також головний лікар КНП „Хорольська ЦРЛ‟ Михайло Виноград, оскільки в ряді ситуацій вилучених дітей влаштовують у лікарняний заклад, медперсонал якого змушений виконувати обов’язки батьків вилучених дітей, щоб не залишити їх без нагляду і піклування. І це є проблема! Проблемою є і подальше влаштування дітей.
Йшла мова і про Постанову від 03.10.2018 №800, яка регулює питання соціального захисту дітей, що перебувають в складних життєвих обставинах, у тому числі таких, що можуть загрожувати їх життю та здоров’ю. Цією постановою визначено порядок взаємодії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, закладів та установ і визначається механізм цієї взаємодії.
Діти дошкільного віку донедавна влаштовувались у Кременчуцький обласний спеціалізований будинок дитини, наразі відбувається реорганізація цього закладу. Єдиним на сьогодні закладом, який влаштовує дітей, але в порядку черговості є Полтавський центр соціально-психологічної реабілітації.
Голова Полтавської ОДА О. Синєгубов на сторінках Фейсбук акцентує увагу на серйозності проблеми соціального сирітства «навіть не уявляв собі яких масштабів набуло інтернатне виховання», недопустимо щоб батьки добровільно складали з себе обов’язки із виховання власних дітей покладали на державу. Це акт добровільного приречення дітей на вкрай важку і нещасливу долю.
З огляду на вищезазначені проблеми та у відповідності до президентської програми про перехід від інституційних до сімейних форм у вихованні, служба у справах дітей запропонувала розпочати спільну активну роботу всіх зацікавлених осіб в питанні щодо популяризації міцної сім’ї, виховання в родинах та відповідального батьківства (сімейними формами виховання в районі забезпечено 98% дітей з первинного обліку, в районі в одному з перших створено сім’ю патронатних батьків (одна з чотирьох сімей області). На жаль, на відміну від інших патронатних сімей, в патронатній сім’ї, що знаходиться на території Андріївської сільської ради, постійно знаходяться діти з проблемних сімей. І вже це говорить, як лакмусовий папірець, про невирішеність ряду нагальних питань у роботі з такими сім’ями.
За результатами розгляду даного питання дані доручення виконувача обов’язків голови РДА, а саме, службі в справах дітей РДА, районному центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, органам місцевого самоврядування доручено забезпечити виконання усіх норм законодавства України щодо дотримання прав дітей, здійснювати постійний контроль за прийомними сім’ями, сім’ями опікунів/піклувальників, сім’ями, що опинилися в складних життєвих обставинах. Про ситуації, що призвели або можуть призвести до погіршення умов виховання, утримання та розвитку дітей, у тому числі, в патронатній сім’ї, сім’ях опікунів, призвести до трагічних випадків, невідкладно інформувати службу в справах дітей РДА та ОДА.

Про надзвичайні ситуації, небезпечні події, що відбулися на території району з 27 січня по 02 лютого на нараді інформував Андрій Загривий, головний спеціаліст сектору з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами РДА.

Наверх ↑