До уваги!

Версія для друкуВерсія для друку

Офіційне працевлаштування працівника - гарантоване Конституцією України право на працю, реалізоване шляхом укладання трудового договору. При укладенні трудового договору існують певні вимоги до його форми: трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Додержання письмової форми є обов'язковим,особливо у випадках, коли на цьому наполягає працівник.

Працівник не може бути допущеним до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. про прийняття працівника на роботу. Саме дотримання письмової форми трудового договору при працевлаштуванні дає працівникові можливість здійснювати захист своїх трудових прав у разі невиплати або затримки у виплаті заробітної плати, а також інших порушень трудового законодавства з боку роботодавця.
Нелегальним працевлаштуванням вважається наймання працівника на роботу без укладання трудового договору.
Юридичні та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у разі:
- фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту);
- оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час;
- виплати заробітної плати без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків.
У такому випадку на роботодавця накладається штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
Крім того, за грубе порушення законодавства про працю встановлено також кримінальну відповідальність, зокрема, за :
- незаконне звільнення працівника з роботи з особистих мотивів чи у зв'язку з повідомлення ним про порушення вимог Закону України “Про засади запобігання і протидію корупції” іншою особою;
- інше грубе порушення законодавства про працю.
У разі якщо роботодавець використовує найману працю особи, допускає її до робочого місця, однак відмовляється укласти трудовий договір, з цим питанням необхідно звернутися до територіального органу Державної служби України з питань праці або до суду.
Для встановлення факту трудових відносин в судовому порядку, рекомендовано мати докази, які підтверджують факт того, що працівник дійсно працював на користь роботодавця- це можуть бути будь-які письмові, фото-, відео-, аудіодокази, покази свідків. У разі задоволення позову, роботодавець буде зобов'язаний оформити трудові відносини та зробити записи до трудової книжки.
Часто наймані працівники свідомо йдуть на роботу без офіційного працевлаштування. Неофіційне працевлаштування та отримання заробітної плати “в конверті” позбавляє працівників гарантованого права на захист з боку держави, у тому числі : права на отримання житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям., права на пенсійне забезпечення та матеріальне забезпечення у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності у разі відсутності страхового стажу.

Наверх ↑