16 травня - День вишиванки

Щорічно у третій четвер травня українці та друзі України в усьому світі відзначають День вишиванки – одне з найбільш самобутніх свят. Цього року День вишиванки припадає на 16 травня. За традицією, в цей день всі охочі приходять на роботу або на навчання у вишиванці. День вишиванки в Україні народився в студентських та викладацьких колах.

Вважається, що традиція, яка з часом переросла у День вишиванки, була покладена ініціативою студентки Чернівецького національного університету Лесі Воронюк в 2006 році. Надихнувшись прикладом своїх друзів, які носили національний одяг, вона запропонувала своїм однокурсникам раз на рік приходити в університет у вишиванці. Ініціатива швидко поширилася по вишам міста, а потім і по всій Україні. Через чотири роки День вишиванки вже відзначали у Львові та Сімферополі, а в подальшому він вийшов далеко за межі України. За сприяння діаспор День вишиванки відзначають тепер у США, Канаді, країнах Європи, Австралії та ін. У 2012 році в Чернівцях з'явилася традиція дарувати вишиванки новонародженим дітям.
У 2013 році свято вперше дістало державну підтримку. З початком війни на сході України вишиванки почали дарувати українським військовим на фронті. На сьогодні День вишиванки відзначається більш ніж у 50 країнах світу. В Україні до нього долучаються народні депутати і перші особи держави.
Загалом, історія української вишиванки налічує близько тисячі років. Вишиванка протягом багатьох століть використовувалася українцями в повсякденному гардеробі, але водночас сприймалася як оберіг – символ здоров'я та краси. Здавна вважається, що орнамент вишиванки захищає від недобрих поглядів, невдач та хвороб.
На початку ХХ століття, коли українська нація почала боротьбу за свої політичні права, вишиванка стала використовуватися як патріотичний та культовий одяг, символ української ідентичності.
Цього святкового дня до української традиції долучились і державні службовці  апарату та структурних підрозділів районної державної адміністрації, працівники державних установ, директори закладів загальної середньої освіти, які прийшли на роботу в українських вишиванках. На згадку про цю приємну подію вони сфотографувались на пам’ятні світлини.